Milas ve Zeytinyağı

“Milas’ın dağlarından yağ, ovalarından bal akar”

Milas denilince akla zengin tarihi ve kültürel değerleri ile birlikte zeytin gelir.

En az 5 bin yıllık bilinen tarihi olan uygarlıklar başkenti Milas’ta 27 antik kent kurulmuş ve bu kentlerden günümüze İasos, Labranda, Euromos ve Herakleia antik kentleri gelmiştir. Bu antik kentlerdeki gymnasiumlarda (spor okulu) yapılan müsabakalarda en yüksek ödül olarak zeytinyağı verilmesi, zeytinyağının ne derece kıymetli olduğunun bir göstergesidir.

Zeytinyağı, antik dönemden beri Milas’a hakim olan bütün uygarlıkların ana ekonomik faaliyeti olmuştur. Zeytinyağı elde etmek için kullanılan yöntemlere ilişkin tespit edilen kalıntılar (kaya işlikleri, ayak yağı,pres sistemi, değirmen vb) Milas’ta Antik çağ Akdeniz üretim geleneğini kanıtlarken aynı zamanda buranın endüstriyel üretim mekanı olduğunu da göstermektedir.

Milas, Osmanlı öncesi ve Osmanlı döneminde İzmir’e kadar uzanan geniş bir bölgenin zeytinyağı ihtiyacını karşılarken, Cumhuriyet döneminde iç pazara yönelmiştir. Bugün, 8 milyonu aşkın zeytin ağacıyla Milas gerek Türkiye, gerekse yurtdışında zeytinyağı açısından çok büyük bir potansiyel barındırmaktadır.

Milas, zeytinyağı açısından bu kadar önemli bir merkez olmasını Memecik zeytinine borçludur. Bol güneş ışığı, ideal ısı-yağış ortamı ve özel toprak yapısı Milas’ı Memecik zeytini üretiminde eşsiz kılar.

Son zamanlarda özellikle modern üretim teknikleriyle geliştirilen ürün kalitesi ile Milas zeytinyağları yurtiçi ve yurtdışında asırlardır sahip olduğu kalite ve lezzeti kanıtlıyor.

Bir cevap yazın